Afganistan’da Neden Savaş Var?

Afganistan’da Neden Savaş Var?

2001 yılına kadar belki de dünyanın pek çok bölgesinden insanın bilmediği bir ülke olan Afganistan, dünyanın seyrinin değiştiği ikiz kule saldırısı sonrasında dünyada ismini duymayan kalmamıştır. İkiz kule saldırılarının faili olan Taliban Lideri Usame Bin Ladin, Afganistan da neden savaş var sorusunun da cevabı aslında. Afganistan hakkında pek bilgisi olmayan binlerce kişi 11 Eylül 2001 tarihinden itibaren bu ülkeyi yeterince tanıdı.

Afganistan’da Kimler Savaşıyor?

Afganistan da neden savaş var sorusunun cevabı, Taliban terör örgütü, ikiz kule saldırıları ve Usame Bin Ladin olarak söylenebilir. Taliban yıllardır Afganistan ile savaş halinde. Ülkede şeriat hükümlerini kendilerine göre uygulamaya çalışan Taliban, 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde yaptığı ikiz kule saldırıları sonrasında ABD ve Afganistan’la savaş haline girmiştir. Amerika, Taliban terör örgütünü bahane ederek Afganistan’ın birçok bölgesine yerleşmiştir. Burada bulunan kaynaklardan da faydalandığı söylenmektedir.

Afganistan’da Savaş Ne Zaman Başladı?

Afganistan hakkında biraz bilgisi olanlar, bu ülkede haşhaş ve afyon üretiminin maksimum seviyede olduğunu bilir. Bu maddeler hem uyuşturucu olarak, hem de ilaç olarak kullanılabilir. Dünyanın geri kalanına yetecek haşhaş ve afyon üretimi yapılan Afganistan topraklarında, 11 Eylül saldırıları ardından 2002 tarihinde giren Amerikan ve NATO askerleri bulunuyor. Bu kaynaklarında bu güçler tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. İnsanların okumuşluk oranının oldukça düşük olduğu ülke, şeriat hükümleri ile yönetilmektedir. Yönetim de oldukça pasif bir görüntü çizmektedir her konuda.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Uygun Fiyata Kaliteli Elektronik Sigara Çeşitleri

Uygun Fiyata Kaliteli Elektronik Sigara Çeşitleri

En Uygun Isı Yalıtım Malzemesi

En Uygun Isı Yalıtım Malzemesi

Profesyonel Mutfak Malzemeleri

Profesyonel Mutfak Malzemeleri

Estetik Ve Özgün Tasarım İle Kompozit Cephe Kaplama

Estetik Ve Özgün Tasarım İle Kompozit Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir