Veri Kaybı Neden Kaynaklanır?

Veri Kaybı Neden Kaynaklanır?

Veri kayıpları, temel anlamda zararlı yazılımlardan kaynaklanan kayıplar, uygulama hatalarından kaynaklanan kayıplar, kazalar neticesinde yaşanılan kayıplar, kullanıcı hatalarından kaynaklanan kayıplar ve donanımsal hatalardan kaynaklanan kayıplar başlıkları altında toplanmaktadır. Sebebi her ne olur ise olsun, dijital ortamlarda tutulan bilgilerin ulaşılamaz hale gelmesi ve bu önemli bilgilerin tekrar kullanılabilir şekle getirilebilmesi maksadı ile uygulanan işlemler, veri kurtarma olarak bilinmektedir.

Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Veri kayıplarında, bilgisayar ve benzeri veri depolama aygıtı kullanan şahısların yapabileceği kişisel işlemler yok denilecek seviyededir. Eğer sabit diske ulaşılma imkanı var ise, hiç vakit kaybetmeden disk içerisindeki veriler yedeklenme işlemine tabi tutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, böyle bir sorun meydana geldiğinde, çökme olarak ifade edilen diskin tamamen kullanılamaz hale gelme durumunda bulunması yüksek ihtimaldir. Bu tip bir hadise ile karşılaşmamak için, yedekleme işleminin periyodik aralıklar ile de yapılması önemli bir ayrıntıdır.

Veri Kurtarma Şirketleri

Yaşanan veri kayıpları neticesinde şayet disk çalışmaz bir halde bulunuyor ise, başvurulacak tek yöntem, veri kurtarma şirketlerine müracaat ederek, profesyonel yardım almak olacaktır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir